TARAS ZADASZONY, CZY NIE?

11 grudnia 2017

TARAS ZADASZONY, CZY NIE?

Szczęśliwi posiadacze tarasu po jakimś czasie użytkowania często zastanawiają się nad jego modernizacją, czyli zadaszeniem. Myślą o oczywistych zaletach tego rozwiązania, a nie pamiętają, że ma ono także wiele wad. Przedstawiamy plusy i minusy zadaszenia tarasu.

ZALETY ZADASZENIA, CZYLI DOBRZE W KAŻDYCH WARUNKACH

Myśl o chęci zadaszenia przychodzi najczęściej w czasie deszczu… Budowa tarasu wiązała się z długimi godzinami planowania oraz kosztami – oczywiste jest to, że chcemy korzystać z niego jak najczęściej. Złe warunki atmosferyczne skutecznie odbierają nam tę możliwość. Dach chroni nie tylko przed deszczem i śniegiem, ale także przed nadmiernym upałem. Dodatkową zaletą jest także to, że pod zadaszeniem możemy schować meble ogrodowe oraz sprzęt ogrodowy, które nie powinny być narażone na wilgoć. Zadaszenie sprawdzi się więc o każdej porze roku.

Kolejną zaletą zadaszenia jest na pewno ochrona materiału, z którego wykonany jest taras. Dach zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu kafelek, czy przemoknięciu i zbutwieniu drewna. Jeśli jednak taras wykonany jest z desek kompozytowych, wówczas nie musimy się zupełnie martwić – są one wytrzymałe na działanie wszelkich warunków atmosferycznych.

Budowa zadaszenia jest dużą ingerencją w wygląd domu, dlatego powinna być dobrze przemyślana i skonsultowana z architektem. Różne rodzaje materiału zadaszenia, ich jakość, kolorystyka, wszystko to musimy brać pod uwagę, jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie. Gdy nie jesteśmy do końca przekonani do tak radykalnej zmiany, zawsze pozostają nam parasole, markizy lub altany ogrodowe.

WADY ZADASZENIA, CZYLI ZALEŻY, GDZIE LEŻY

Oczywistą wadą zadaszenia jest jego… koszt! Tarasowy dach może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. To nie jedyny kłopot, na który możemy się natknąć. Podstawową wadą zadaszenia jest to, że powoduje zaciemnienie pomieszczenia, do którego przylega taras. Najczęściej jest to salon, na którego dobrym oświetleniu zazwyczaj bardzo nam zależy. Jeśli wszystkie okna pomieszczenia będą pod dachem tarasu, wówczas ograniczenie światła dziennego będzie mocno odczuwalne. Szczególnie jeśli jest położony od strony północnej, lub też wokół niego rośnie wiele drzew i krzewów.

Brak dostępu do światła najbardziej odczuwalny będzie w okresie zimowym, kiedy dni stają się zdecydowanie krótsze. Zimą także inny czynnik sprawi nam kłopot – śnieg. Gęste opady mogą spowodować przeciążenie daszku. Musisz więc liczyć się z dodatkowym obowiązkiem, czyli regularnym odśnieżaniem powierzchni dachu.

Taras zadaszony, czy nie? Pozostawiamy to pytanie bez odpowiedzi. Każdy powinien indywidualnie przemyśleć plusy i minusy tych dwóch możliwości i samemu podjąć decyzję.

Obsługa inwestycji
i sprzedaż hurtowa

Marcin Kuśnierek
Tel. +48 605 231 450
m.kusnierek@nowadeska.pl

Specjalista ds. sprzedaży
detalicznej

Jan Gryczyński
Tel. +48 693 999 081
j.gryczynski@nowadeska.pl

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności