SEZONOWANIE DESEK KOMPOZYTOWYCH

26 czerwca 2018

SEZONOWANIE DESEK KOMPOZYTOWYCH

Sezonowanie desek kompozytowych to inaczej zmiana kolorystyki kompozytu trwająca od jednego do sześciu miesięcy. To proces naturalny i występuje także w drewnie. Wynika on z ekspozycji włókien drzewnych podczas szczotkowania.

SEZONOWANIE DESEK KOMPOZYTOWYCH – DLACZEGO TEN PROCES JEST WAŻNY?

Sezonowanie drewna jest procesem, dzięki któremu materiał ten będzie nadawał się do użytku, tj. będzie mógł zostać użyty jako materiał budowlany. Najprościej ujmując, sezonowanie polega na składowaniu drewna w odpowiednich warunkach o ściśle wyznaczonej temperaturze, wilgotności powietrza, czy wentylacji. Chociaż deski kompozytowe nie są w całości wykonane z drewna, to także one powinny zostać poddane procesowi sezonowania. Działanie to w ich przypadku wygląda jednak inaczej.

Deski kompozytowe wykonane są z wyselekcjonowanej mączki drzewnej oraz tworzywa PVC. To połączenie sprawia, że ten materiał charakteryzuje się znacznie większą trwałością od drewna, a jest przy tym równie estetyczny. Sezonowanie desek kompozytowych służy przede wszystkim stabilizacji drewna obecnego w kompozycie, gdyż to ono może być najbardziej podatne na warunki atmosferyczne.

SEZONOWANIE DESEK KOMPOZYTOWYCH – ZMIANA BARW

Jak wspomnieliśmy wcześniej, sezonowanie desek kompozytowych może trwać nawet do pół roku, wszystko zależne jest od warunków atmosferycznych, w których proces przebiega.

Pierwszy etap sezonowania trwała około pół miesiąca. To właśnie w tym czasie szczotkowane włókna drewniane zyskują charakterystyczny żółty odcień. Przez kolejny miesiąc barwa stabilizuje swój kolor. Po zniknięciu koloru żółtego materiał zazwyczaj przybiera barwę w odcieniu szarości.

W czasie całego procesu deski zazwyczaj nieco ciemnieją (różnica między wyjściowym kolorem a ostatecznym efektem wynosi około jednego tonu). Po zakończonym sezonowaniu deski kompozytowe są natomiast nieco jaśniejsze, co pogłębia się już w czasie, gdy produkt ten jest zamontowany. Jeśli wykorzystujemy go do budowy tarasu lub elewacji, powinniśmy wziąć pod uwagę to, że materiał na skutek działania promieni słonecznych będzie z roku na rok delikatnie jaśniał.

Obsługa inwestycji
i sprzedaż hurtowa

Marcin Kuśnierek
Tel. +48 605 231 450
m.kusnierek@nowadeska.pl

Specjalista ds. sprzedaży
detalicznej

Jan Gryczyński
Tel. +48 693 999 081
j.gryczynski@nowadeska.pl

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności