JAK ZABEZPIECZYĆ TARAS PRZEZ ZIMĄ?

25 października 2017

JAK ZABEZPIECZYĆ TARAS PRZEZ ZIMĄ?

Zima zbliża się wielkimi krokami. Myślisz, że to jeszcze za wcześnie na prace konserwacyjne wokół posesji, na podwórku i w ogrodzie? Lepiej z tym nie zwlekać do grudnia, bo mróz i śnieg mogą cię zaskoczyć znienacka tak, jak zaskakują co roku… drogowców. Co wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed wymagającymi zimowymi warunkami pogodowymi? Na pewno wszelkie elementy drewniane, jak ogrodzenia, fasady, tarasy. Będziesz miał znaczenie ułatwione zadanie, jeśli twój taras zbudowany jest z kompozytu. Jak konserwuje się taras z desek kompozytowych przed zimą?

Przewaga nad innymi materiałami

Deski tarasowe z kompozytu wyglądem przypominają powierzchnie drewniane, ale odznaczają się cechami użytkowymi tworzywa sztucznego. Dzięki temu jest wysoce odporna na różnorodne czynniki szkodliwe: na ścieranie pod wpływem zewnętrznych sił mechanicznych, na nasiąkanie i puchnięcie pod wpływem wilgoci oraz wysychanie i pękanie pod wpływem promieni słonecznych i wysokiej temperatury. I co ciekawe, to wszystko mamy zagwarantowane w takiej postaci desek, jaką otrzymujemy po zakupie i montażu. Tarasów z kompozytu nie poddaje się żadnym wstępnym zabiegom konserwacyjnym! A jak rzecz ma się w trakcie eksploatacji…?

Konserwacja… a właściwie jej brak

Może cię to zaskoczy, ale… taras z kompozytu nie wymaga żadnych specjalnych prac zabezpieczających przez zimą! Deski kompozytowe wraz z upływem czasu nie tracą swoich walorów użytkowych, więc nie trzeba ich tak jak drewna regularnie pokrywać impregnatem zabezpieczającym przed wsiąkaniem wody. Nawet zimą nie jest konieczne skrupulatne usuwanie śniegu z tarasu – możemy to oczywiście robić ze względów estetycznych i dla wygody poruszania się po tarasie, ale nawet jeśli warstwa śniegu pozostanie na deskach przez kilka dni, nie musimy martwić się o ich zniszczenie. Zalegający śnieg nie sprawi także, że taras zmieni się w lodowisko – deski z kompozytu mają ryflowaną powierzchnię i zachowują antypoślizgowe właściwości nawet wtedy, gdy temperatury spadają poniżej zera. Dla porównania – taras z naturalnego drewna trzeba przed zimą pokryć warstwą impregnatu nadającego właściwości antypoślizgowych, inaczej powierzchnia nie będzie zbyt bezpieczna.

Jak powinny zatem wyglądać nasze prace przy tarasie z kompozytu przed zimą? Jesienią wystarczy częściej zamiatać, czyścić i myć powierzchnię desek. Z drzew spadają liście, wiatr nanosi więcej kurzu, wraz z deszczem na tarasie może pojawiać się błoto, źdźbła trawy itp. Należy to wszystko regularnie usuwać, jak z każdej innej powierzchni. Teraz będzie to zdecydowanie łatwiejsze niż zimą, gdy nadejście mróz.

Obsługa inwestycji
i sprzedaż hurtowa

Marcin Kuśnierek
Tel. +48 605 231 450
m.kusnierek@nowadeska.pl

Specjalista ds. sprzedaży
detalicznej

Jan Gryczyński
Tel. +48 693 999 081
j.gryczynski@nowadeska.pl

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności