27 września 2017
CZYM JEST DESKA KOMPOZYTOWA?
Było już o zaletach, było o montażu. Zastanawialiśmy się też, czy kompozyt jest lepszym materiałem na taras niż naturalne drewno oraz radziliśmy, jak dbać o kompozyt. Ale czym właściwie jest ten materiał? Co kryje się pod skrótem WPC? Odpowiadamy!
Materiał zwany drewnem kompozytowym to mieszanina mączki drzewnej oraz PVC, czyli polichlorku winylu. Deski kompozytowe na taras, elewacje czy ogrodzenie mają taką samą zawartość PVC, co drewna. W deskach, które sprzedajemy, znajduje się 45 procent mączki drzewnej, tyle samo PVC oraz 10 procent dodatki mające na celu poprawienie parametrów deski. Taki skład podyktowany jest chęcią otrzymania produktu o jak najmniejszej rozszerzalności pod wpływem działania czynników zewnętrznych.
Polimer stanowi tu matrycę i odznacza się dużą gęstością, natomiast drewno jest wypełniaczem rozproszonym w matrycy. Takie połączenie surowców nadaje produktowi końcowemu bardzo dobre właściwości użytkowe, jak twardość i odporność na działanie czynników zewnętrznych.
Skrót WPC rozwijamy jako Wood Plastic Composite, czyli w dosłownym tłumaczeniu kompozyt drewniano-plastikowy. Kompozyt powstaje w wyniku przetwarzania termoplastycznego.
Czym jest natomiast mączka drzewna? Choć nazwa może być myląca i sugerować odpad niskiej jakości, do produkcji desek kompozytowych stosuje się trociny o bardzo dobrej jakości, czego nie wyklucza nawet fakt użycia surowców pochodzących z recyklingu. Deski tarasowe z kompozytu są zatem przyjazne środowisku!
Wykorzystanie mieszaniny naturalnego i sztucznego surowca sprawia, że deska kompozytowa zyskuje sporo zalet. W przeciwieństwie do litego drewna jest w całości jednolita, pozbawiona sęków, ma równą powierzchnię i wygląda dokładnie tak samo, jak każda inna deska kompozytowa w zakupionym komplecie.