BOAZERIA WRACA NA ŚCIANY

13 sierpnia 2018

BOAZERIA WRACA NA ŚCIANY

Czy boazeria jest wyłącznie podstawowym wyposażeniem mieszkania w bloku z płyty, meblościanki i obrazka przedstawiającego jelenia na rykowisku? Skądże! Czas odesłać do historii ten stereotyp i jeszcze raz przypatrzeć się potencjałowi, który tkwi w boazerii. Przed przystąpieniem do jej instalacji trzeba się jednak zastanowić, w jaką stylistykę ją wpisać oraz gdzie okaże się najbardziej funkcjonalna. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań.

W JAKIEJ STYLISTYCE?

Czy okładzina ścienna sprawdzi się w każdym nurcie aranżacyjnym? Jej natura jest bardzo elastyczna, zatem przy tak naprawdę odrobinie dobrej woli, możemy użyć boazerii z powodzeniem w minimalistycznym stylu skandynawskim, surowym wnętrzu industrialnym czy stylizacjach rustykalnych. 

W stylu rodem znad północnych wód dobrze sprawdzi się w postaci paneli w pastelowych kolorach – szarości, zgaszone róże, łamana biel. Do wnętrza industrialnego, którego jako cechę wyróżniającą podaje się akcentowanie ascetyczności, polecamy użyć surowego drewna. Pomieszczenia w stylu rustykalnym pokochają boazerię z jasnego materiału. Możesz sięgnąć po polakierowane sosnowe listewki czy malowany świerk skandynawski. Dobrym pomysłem jest również to, by postarzeć lub przetrzeć drewno. Z pewnością nadadzą urok Twojemu wnętrzu, które stanie się zarazem przytulne i nowoczesne.

Boazeria sprawdzi się tak naprawdę w każdym pomieszczeniu. Możesz użyć jej równie dobrze do udekorowania ściany w kuchni, sypialni, salonie czy łazience.

Na rynku jest dostępny naprawdę duży wybór boazerii. Dlatego nie musisz obawiać się pułapki minionego systemu, że Twoje wnętrza popadną w monotonię. Faktura, rodzaj materiału, pionowy lub poziomy kierunek położenia, długość, szerokość czy kolor – to zmienne, w obrębie których możesz dowolnie wybierać.

DREWNIANE POKRYCIE ŚCIAN

Boazerię można podzielić ze względu na surowiec, z którego została wykonana. Możemy wymienić boazerię PCV, okładziny ścienne z płyty MDF, boazerię korkową oraz drewnianą.

Już w etymologii tego francuskiego słowa boiserie, które oznacza tyle, co „obłożyć drewnem” zawarła się istota tego zjawiska. Ten typ dekorowania ścian był już znany na ziemiach Francji XVII i XVIII wieku. Jej zastosowanie wskazywało na wysoki status społeczny. Nie bez przyczyny Wersal został wyłożony boazerią. Popularność drewnianej boazerii pojawia się i gaśnie jak wszystkie trendy i konwencje. Jednak obecnie święci triumfy. Współcześni projektanci starają się zaakcentować walory drewna – powierzchnię czy słoje, by maksymalnie nawiązać do natury.

Drewno na ścianie może nawiązywać do koloru mebli, podłogi lub zewnętrza – do koloru desek tarasowych lub elewacji ścian.  Zyskasz w ten sposób aranżacyjną płynność. Trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru ościeżnic i drzwi, by nie odstawały wizualnie od drewna boazerii.

Obsługa inwestycji
i sprzedaż hurtowa

Marcin Kuśnierek
Tel. +48 605 231 450
m.kusnierek@nowadeska.pl

Specjalista ds. sprzedaży
detalicznej

Jan Gryczyński
Tel. +48 693 999 081
j.gryczynski@nowadeska.pl

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności